Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Cornucopia 10741498



*

nr 1074 1498


CORNUCOPIA

nickel silver, height: 45 ca,


nysilver, höjd: 45 ca


Estimate:

500

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday December 12 2016
at 18:06:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/12 21:21:25 1      150 kr
10/12 22:22:09 2      Vinnande bud
12/12 12:06:50 3      350 kr
12/12 12:06:50 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter ymnighetshorn
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr